Povodně v Jimramově 13. - 16. 9. 2024 část první

04.10.2024

Už od začátku třetího zářijového týdne se začaly v předpovědích počasí stále častěji objevovat nepříznivé prognózy na vývoj počasí v severovýchodní části ČR o následujícím víkendu. Bohužel s blížícím se koncem týdne začalo být více než patrné, že tentokrát se meteorologové ve své předpovědi nezmýlí a skutečně velkou část našeho území zasáhnou mimořádně vydatné dlouhotrvající deště. Ani našemu jimramovskému cípu Vysočiny se v půlce letošního září tyto dlouhotrvající vydatné dešťové srážky nevyhnuly. V předzvěsti blížícího se ohrožení se jak vedení městyse Jimramov, tak naše zásahová jednotka začala v předstihu připravovat na náročné dny, které byly před námi. 

Čtvrtek 12. 9. 2024

Už ve čtvrtek 12. 9. dopoledne se zaměstnanci technického úseku dali do plnění prvních pytlů s pískem pro budoucí protipovodňová opatření. Následně poté v 18:00 se sešla protipovodňová komise městyse Jimramov, aby si prošla a připravila jednotlivé plány, které bylo potřeba nachystat a přijmout ke zvládnutí blížící se krizové situace. Průběžně celý čtvrtek vytrvale pršelo.

Pátek 13. 9. 2024

V pátek 13. 9. dopoledne bylo na Baldě pokračováno v plnění pytlů s pískem. S naším dopravním automobilem MB byla podniknuta cesta do Nového Města na Moravě pro zápůjčku dalších cca 500 ks pytlů na písek. Ve čtyři hodiny odpoledne měla naše zásahová jednotka sraz v hasičské zbrojnici ke kontrole a přípravě techniky.  Byla zkontrolována a vyservisována všechna čerpadla a motorové stříkačky, proběhlo doplnění zásob paliv a maziv na jejich provoz a příprava savic, sacích košů a hadic. Členové jednotky se poté přesunuli na Baldu, kde pokračovali v plnění pytlů pískem. V půl sedmé večer jednotka začala s rozvozem pytlů na první vytipovaná místa. Nejprve se začalo od poličského mostu směrem k hrázi u řeky,  kde se směrem od řeky utěsňovaly vstupy do zahrad. Jednotka poté pokračovala monitoringem vodních toků v Jimramově na Žabárně a okolo Sedlišť, kde pomalu docházelo k rozlivu vod na louky. Okolo osmé večer členové jednotky i s pomocí prvních dobrovolníků pokračovali v plnění dalších pytlů na písek. Večer a v noci jednotka trávila čas pohotovostí v hasičské zbrojnici. O půlnoci z pátku na sobotu se  znovu sešla povodňová komise k projednání dalšího postupu. Celý pátek soustavně a vydatně pršelo a v noci na sobotu se přidal velmi silný vítr. 

Sobota 14. 9. 2024

Již v noci z pátku na sobotu 14. 9. jednotka v pravidelných čtyřhodinových intervalech pokračovala v  monitoringu zvyšujících se toků a v dalším rozmísťování pytlů s pískem na Žabárně. Aby toho nebylo málo, okolo 5. hodiny ranní měla jednotka ohlášen výjezd na spadlý strom a uvízlý OA za obcí Pavlovice. V sobotu ráno bylo rozhodnuto o zřízení několika čerpacích stanovišť na předem vytipovaných místech, kde bylo zahájeno čerpání vod z nastoupaných lagun a kanalizace. Šlo o spodní část ulice Říční, v zatáčce u bývalé dílny Krnáč, kde se nachází kontrolní šachty kanalizace, a na hrázi u Krejčích. V sobotu v 8 ráno proběhla další schůze povodňové komise. Zaměstnanec technického úseku odjel pro další písek na pytlování, protože bylo zřejmé, že ho bude nedostatek. Dobrovolníci po 9. ráno začali na Baldě s pytlováním písku, které pokračovalo až do cca 13. hodiny. Celé sobotní dopoledne i odpoledne probíhalo rozvážení pytlů s pískem občanům a také sami občané si pro pytle na Baldu jezdili. Pan Přemysl Borovský poskytl pro rozvoz písku vlastní traktor s vlečkou, se kterým výrazně pomohl s distribucí pytlů. Hasiči pokračovali ve stavění a navyšování protipovodňových hrází na břehu řeky. Během sobotního odčerpávání vod došlo k postupnému poškození čerpadel silně znečištěnou vodou na vozidlech CAS MAN a CAS Škoda. Během soboty byly na pomoc s čerpáním vod povolány první jednotky dobrovolných hasičů z okolí. 
Postupně povolané jednotky z okolí byly rozděleny na posílení již zřízených stanovišť a na několik stanovišť zcela nových. Několik jednotek se střídalo při čerpání vod z kanalizačního přivaděče v areálu ČOV Jimramov, další začaly čerpat vznikající laguny za garážemi na Vápenici a ze zahrad v ulici Říční. V podvečer začal trápit naši zásahovou jednotku další problém. Vlivem silného nárazového větru začaly v okolí padat na komunikace stromy. Jednotka měla během asi 2 hodin cca 3 další výjezdy k mimořádným událostem v okolí. Kvůli nedostatku techniky a lidí zasahujících u povodně a spadlých stromů musela být k dalšímu zásahu u stromu na komunikaci vyslána jednotka z Nového Města na Moravě. Povodňová komise mezitím zajišťovala náhradní ubytování pro případnou evakuaci. Večer dorazila na pomoc s koordinací sborů jednotka HZS Bystřice nad Pernštejnem a operační důstojník z Velkého Meziříčí. V nočních hodinách domluven dovoz dalších pytlů na písek ze skladů Kraje Vysočina. Kvůli stále stoupající hladině řeky Svratky využili první občané z nejohroženějších míst nabídky na evakuaci do prostor hasičské zbrojnice a v jednom případě musela s evakuací poskytnout součinnost i ZZS. 
Po celou sobotu, neděli a pondělí byla hasičská zbrojnice otevřená jak pro všechny zasahující dobrovolné i profesionální hasiče, tak i pro všechny dobrovolníky. Do hasičárny také po celou dobu záplav proudila spousta jídla, nápojů a nejrůznějších moučníků od mnoha občanů, dobrovolníků, ale i ostatních hasičů a jejich rodin.  Zde také několik našich ochotných hasiček po celou dobu povodní  pomáhalo s přípravou jídel a nápojů a s obsluhou všech návštěvníků. Školicí multifunkční místnost v patře sloužila i jako dočasný přístřešek pro několik občanů, kteří se ze svých domovů kvůli obavě z vody evakuovali.  Celou sobotu, podobně jako předchozí dny vydatně a soustavně pršelo a k tomu foukal velmi silný nárazový vítr.