Povodně v Jimramově 13. - 16. 9. 2024 část druhá

04.10.2024

Neděle 15. 9. 2024

Hned po půlnoci ze soboty na neděli dorazilo od hasičů několik stovek pytlů na písek. Problém, kterým byl nedostatek písku v zásobách obce, byl vyřešen telefonní domluvou s panem Jarmilem Cikem, který zrovna rozšiřuje svoji autodílnu a kde měl pro stavbu uskladněno několik desítek tun písku. Za to mu patří velké poděkování, protože nejenom, že neměl s použitím pro potřeby hasičů žádný problém, ale sám i přišel v půl jedné v noci pomáhat pytlovat. Hasiči tak ve spolupráci s dobrovolníky mohli okamžitě začít plnit pytle. Přes noc se ještě navyšovaly a rozšiřovaly hráze na několika místech okolo řeky, která naštěstí přestala v noci stoupat. Ve všech zasahujících jednotkách se hasiči průběžně střídali v obsluze všech nasazených čerpadel a stříkaček.
V neděli ráno, i přes poměrně vydatný déšť, hladina řeky Svratky pomalu klesala a už to začínalo vypadat na zdárné zvládnutí letošní povodně. Velitel zásahu se připravoval na postupné snižování stavů zasahujících sborů. Bohužel však všechny tyto úvahy vzaly rychle za své. Vlivem vydatného deště z rána na horním toku řek Fryšávky, Svratky a jejich přítoků došlo před polednem a po poledni k rychlému nárustu hladiny řeky dokonce nad maximem z předchozí noci. Došlo k postupnému přetečení hráze u areálu autodílny Na Ostrově, kde se voda začala vracet směrem zpátky k domům na ulici Na Ostrově. Díky rychlé reakci se ještě podařilo zajistit dodatečné, ale již na celé Vysočině poslední kusy pytlů na písek. Za pomoci velkého množství pracovitých dobrovolníků byl využit i poslední zbytek písku od pana Cika a dobrovolníci se poté museli ještě narychlo přesunout s posledními pytli do ulice V Potokách, kde další písek ze stavby poskytnul pan Kamil Šenkýř. Za pomoci těchto pytlů byla navýšena a prodloužena hráz, oddělující část ulice Na Ostrově od autoservisu. Během neděle byly povolány další jednotky z okolí, aby pomohly s odčerpáváním vod v nově stoupajících lagunách. Velkou pomocí byly 2 CAS z JSDH Blažkov. Okolo poledne zjištěn drobný průsak hrází v části nad Panským domem, voda odtud stékala směrem k mostu u Krejčích, kde byla neustále odčerpávána až 4 stříkačkami.
V horní části Jimramova došlo vlivem nastoupané vody přes park Bludník a přilehlé zahrady k zatopení 2 domů - č. p. 321 a č. p. 34 v ulici Mostní. Voda protékající těmito domy začala zaplavovat část poličského mostu, který byl dočasně uzavřen pro veškerou dopravu. Na ulici Žabárna se voda také dostala až k prvním domům. Zde situace díky sníženým břehům na protilehlé louce nebyla natolik závažná jako v roce 1997. Pozdě odpoledne nakonec přestala voda v řece nadále stoupat a nějaký čas se držela na velmi vysoké úrovni, než konečně přišlo večerní velmi pozvolné klesání. Večer a v noci na pondělí začal velitel zásahu z HZS Bystřice postupně snižovat počty zasahujících sborů.

Pondělí 16. 9. 2024

Několik jednotek ještě přes noc drželo na stanovištích okolo řeky hlídky až do rána s příležitostným odčerpáváním v posledních lagunách. V ranních hodinách díky velkému poklesu řeky došlo k odvolání všech zasahujících jednotek zpět na základny. JSDH Jimramov držela přes den pravidelné hlídky a následně po poslední schůzce povodňové komise došlo v 17:00 k ukončení zásahu a následnému úklidu techniky.

Závěr

Letošní povodně naštěstí nedosáhly výškou vody v řece na stav z roku 1997, ale příliš nechybělo, rozdíl odhadujeme na pouhých 10 - 15 cm. I přes částečné navýšení hráze v části nad benátským mostem, které zamezilo přetečení řeky do zahrad, byla velmi jasně vidět místa, kde bude do budoucna nutné provést nějaká protipovodňová opatření k zamezení ohrožení zdraví a majetku občanů Jimramova. Během těchto povodní nedošlo k takovému zatopení domů jako v minulosti. Voda přesto prošla domy v ulici Mostní u poličského mostu. Dále došlo k zatopení autoservisu na ulici Na Ostrově, kde došlo k prolomení plechového plotu okolo areálu a majiteli zde bylo vodou odneseno velké množství uskladněného dřeva a náhradních dílů a k zatopení několika sklepů, zahrad a garáží nejen na ulici Na Ostrově. Díky velmi dlouhému a náročnému odčerpávání vod z kanalizace jak v objektu ČOV, tak na dolním konci ulice Říční nedošlo k vytopení domů na této ulici.

Celkem bylo na pytlování použito okolo 60 tun písku jak z obecního majetku, tak od soukromých vlastníků a bylo napytlováno okolo 2500 pytlů s pískem.
Během zásahu došlo k lehkému úrazu jednoho hasiče z JSDH Jimramov a k evakuaci cca čtyř osob.
Celkově se za celý víkend během zásahu vystřídalo 22 dobrovolných i profesionálních sborů.

Seznam zasahujících sborů:

Jimramov, Sněžné, Věcov, Strachujov, Unčín, Borovnice, Javorek, Ubušínek, Daňkovice, Krásné, Blažkov, Veselí u Dalečína, Sedliště, Trhonice, Ubušín, Míchov, Odranec, Jimramovské Pavlovice, Olešínky, Roženecké Paseky, CHS Žďár nad Sázavou, HZS Bystřice nad Pernštejnem

U JSDH Jimramov poškození plovoucího čerpadla PMC PH 800 a jedné PS 12. Dále došlo k poškození čerpadel na CAS 25/3700/0-M2R Škoda a CAS 16/2400/0-M3Z MAN.
U JSDH Borovnice došlo k poruše na kalovém čerpadle.
Technika spotřebovala okolo cca 1500 litrů paliva.
Na zásah se přijel podívat jak štáb České televize, tak reportér ze serveru Novinky.cz a ještě zde byla reportérka z Českého rozhlasu - Vysočina. Dva dny po povodních se přijel do Jimramova podívat i hejtman Kraje Vysočina pan Vítězslav Schrek. Mimo to ještě starosta SDH Jimramov, pan Jiří Just, měl živé vystoupení v pořadu Dobré ráno České televize.